21.4.2017

Diagnostika

VLASOVÁ ANALÝZA – VYŠETŘENÍ STOPOVÝCH PRVKŮ VE VLASECH

Analýza koncentrací stopových prvků ve vlasech je nejlepší metodou k hodnocení minerálního stavu organismu. Vlasy například byly vybrány Světovou zdravotnickou organizací a Agenturou ochrany prostředí k hodnocení vlivu toxických kovů na organizmus. Stopové prvky se do vlasů ukládají ve formě tzv. chalátů. To způsobuje, že teprve dlouhodobé změny v koncentraci prvků v organismu se odrážejí v jejich hodnotě ve vlasech a že koncentrace stopových prvků ve vlasech je asi 50x vyšší než v krvi a moči.

Pokud nedoplňujeme určitý vitamín nebo stopový prvek v dostatečném množství, dochází k rozvoji onemocnění v pěti stupních:

 • vstupní fáze – vyčerpávají se zásoby ve tkáních ještě v rámci normálních hodnot.
 • biochemická fáze – počínající nedostatek se již dá prokázat v určitých tkáních. Z těch, které jsou k dispozici pro vyšetření, jsou to např. nehty a vlasy.
 • fyziologická fáze – člověk se cítí nedobře, nesvůj, nejsou však ještě klinické známky nemoci.
 • klinická fáze – objevují se již klinické příznaky, které lékař může diagnostikovat.
 • anatomická fáze – objevují se už zřetelné projevy na jednotlivých orgánech. Do tohoto stupně se obvykle u nás nedostatek vitamínů nedostane. Například již 10mg vitamínu C zabrání projevům kurdějí. Ale například osteoporózou trpí poměrně značná část naší populace.

Z krve se daří diagnostikovat nedostatky prvků či vitamínů obvykle až v klinické fázi. Organizmus totiž dělá všechno pro to, aby v krvi udržoval normální hladiny prvků. Bere je tedy odevšad – z různých tkání a orgánů, jen aby tuto normální hladinu udržel. Krev je proto posledním místem, kde bychom měli hledat nedostatek minerálů. Nedostatečné množství stopových prvků v organizmu se dá ve vlasech prokázat již v biochemické fázi, tzn. V době, kdy se člověk ještě cítí zcela zdráv.

Analýzou prvků ve vlasech nezískáme znalosti o chorobách, ale znalosti biochemických tendencí, ze kterých můžeme usuzovat:

 • na možné souvislosti určitého onemocnění s nalezeným nedostatkem některého nebo některých prvků
 • na existenci zvýšeného rizika objevení se některých onemocnění
 • na potencionálně škodlivý vliv toxických prvků na metabolismus vyšetřované osoby

Díky suplementaci můžeme srovnat nedostatky jednotlivých prvků, upravit poruchu rovnováhy poměrů různých prvků i biochemické tendence tak, aby k rozvoji onemocnění nedošlo.  Kdo by měl být vyšetřovanou osobou?

 • Zdravý člověk, který si uvědomuje, že jeho stravovací návyky, denní režim a antistresová opatření nejsou ideální, který ví, že se dá odkrýt nedostatek minerálů a vitamínů již v biochemické fázi a že pomocí cílené suplementace může své zdraví a kondici zlepšit a udržet v dobrém stavu
 • Člověk ve fyziologické fázi, tj. člověk, který se necítí zdravotně v pořádku, ale jeho ošetřující lékař mu nemůže dát vysvětlující odpověď. Vyšetření stopových prvků ve vlasech může odkrýt počínající onemocnění nebo tendence k rozvoji některých chorobných stavů. Cílenou suplementací se může minerální metabolizmus vyrovnat a nemusí dojít k rozvinutí nemoci.
 • Chronicky nemocný člověk, kterému cílená suplementace a úprava diety mohou zlepšit jeho zdravotní stav i tam, kde farmakologická léčba již stav nezlepšuje.

Pokud máte o analýzu zájem, kontaktujte nás zde. Cena je závislá i na aktuálním kurzu. Těšíme se na spolupráci s Vámi !

Pro objednávku volejte +420 774 33 22 00 nebo nám pošlete zprávu.

Akceptujeme kupony a karty těchto firem:
Chéque Déjeuner
www.seky.cz
Sodexo
včetně Sodexo karet
www.sodexo.cz
Edenred
včetně Endered karet
www.edenred.cz
Benefit plus
www.benefit-plus.eu
Benefity a.s.
www.benefity.cz